Çeşm-i Cihan Bu Mu Ola ? Amasra

Nefis

Kabul edelim ki Evren bize istediklerimizi sunmaya her zaman hazır

Kuzeye doğru uzanan bir yarımada üzerinde iki koylu bir yarımada düşünün. Şehre girdiğiniz anda doğusunda ve batısında kalan iki koyun arasında dünyanın gözü olmaya hitap edecek güzellikte bir kraliçe güzelliği gibi olduğunu göreceksiniz.

IMG-20180203-WA0014

Bartın’a bağlı olan bu ilçe Bartın-Amasra tünelinin açılması ile ulaşım kolaylığı sağlıyor. Tünelden çıktığınız anda doğa harikası görüntüsüyle sizin içinizde sıcacık bir yer edinip aklınızın köşesinde kalacaktır. Tam bir yarımada gibi.

IMG-20180203-WA0175.jpgAmasra’nın isminin hikayesine gelince,

Bir Pers prensesi olan Amastris’in yaşamı, siyasi nedenlerle yapılan evlilikler, işlenen cinayetlerle doludur. O yıllarda Büyük İskender, Anadolu’da yaklaşık 300 yıl süren Pers işgaline son veriyordu. Pers savaşlarını kazanan Büyük İskender, generali olan Craterus’u Amastris’le evlendirdi. Ancak kısa bir süre sonra Craterus evliliği sonlandırır. Amastris bu evlilikten sonra iki evlilik daha yapar fakat o da ayrılıkla sonuçlanır. Amastris Amasra’yı çok beğenir ve imar ederek kente adını verir. Amastrist rahat kavgaları yüzünden oğulları tarafından öldürülmüştür.

Vee başlığımızın hikayesine gelince ,

Amasraya geldiğinizde zaten yol sizi…

View original post 322 kelime daha


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s