SYDNEY

SYDNEY

Dünyanın en küçük kıtası olan ve aynı zamanda dünyanın en büyük adası olan Avusturalya’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Sydney çoğu insan tarafından Avusturalya’nın başkenti olarak bilinse de Avusturalya’nın gerçekte başkenti değildir. Sydney dünyanın en büyük doğal limanı olan Jackson Limanı kıyılarında kurulmuştur. 1700 lü yıllara dek Aborjinlerin  yaşama alanı iken 1770 yılında James Cook’un keşfi ve 1788 yılında ilk İngiliz kolonisinin yerleşmesi sonucunda modernleşmeye başlamıştır.

Şu an ise Sydney dünyanın en ünlü turistik  yerlerinden birisi olma özelliğine sahiptir aynı zamanda dünya şehirleri yaşam kalitesi sıralamasında da ilk 5’te yer almaktadır. Sidneysiders olarak tanımlanan Sydneyliler ise, sohbet etmeyi, kahkaha atmayı seven enerjik ve dost canlısı insanlardır.

Restoranları, gece kulüpleri, otel ve motelleri, plajları, rekreasyon alanları ve geniş parklarıyla dünyanın en hareketli turistik kentlerinden biridir.Sydney’de eğlence hayatı gece de devam etmektedir ve ulaşım gecenin geç saatlerine kadar devam etmektedir.

GEZİLECEK YERLER

-Sydney Limanı: Şehrin en popüler ve en hareketli yerlerinden biridir.

-Sydney Opera Binası: Dünyanın en göz alıcı yapılarından biri olup 20. Yy en önemli mimarı eserlerinden biri kabul edilmektedir.

– Sydney Köprüsü: Şehrin en iyi manzaralarını görebileceğiniz şehirle birleşmiş yerlerden bir tanesidir.

-Sydney Kulesi: Avusturalya’nın en yüksek ikinci binasıdır. Şehrin ve liman manzarasının en güzel görülebildiği yerlerin başında gelmektedir.

-Darling Limanı: Bahçeleri, müzeleri, parkları, yürüyüş yolları, casinoları, toplantı salonları ve alışveriş dükkanlarıyla büyük bir yerdir. Darling Limanında mutlaka görülmesi gereken yerler Sydney Akvaryumu, Avustralya Ulusal Denizcilik Müzesi, Çin Bahçesi, IMAX sineması ( dünyanın en büyük ekranına sahip ) , Sega World ve Powerhouse Müzesi’dir.

-The Rocks: Şehrin en eski yerleşim yerlerinden biridir.

-Bondi ve Balmoral Plajları: Şehir merkezine ortalama 7 km uzaklıkta; doğuda Pasifik Okyanusu sahilinde yer alan Bondi, Sydney’in en popüler kumsalıdır. Bunun yanı sıra sörf yapmak isteyenler için Bondi mükemmel dalgalara sahiptir

-Botanik bahçesi: Her yıl ocak ayında düzenlenen Sydney festivalinin uğrak yerlerindendir. Şehrin gürültüsünden kaçıp piknik yapmak isteyenlerin gidebileceği yerlerin başında gelir.

-Sydney akvaryumu: Dünyanın en zengin akvaryumları arasında yer almaktadır.

 

ETKİNLİKLER

Sydney de hemen hemen yılın her ayında farklı bir etkinlik vardır. Ocak ayında Sydney Festivali yer almakla beraber Domain’de yapılan açık hava konserlerine katılınabilir. Ocak ayında ayrıca Büyük Feribot Yarışı ve Sydney’den Hobart’a Yat Yarışı da vardır. Ayrıca Şubat-Mart ayları arasındaki Gay & lezbiyen Karnavalı da kaçırılmamalıdır. Haziran ayında Sydney Film Festivali yapılır. Ekim ayında Manly Jazz Festivali yapılır. Noel de ise insanlar Bondi Plajı’nda toplanırlar. Kısa bir süre sonra ise yılbaşı için tekrardan burada toplanırlar.

ULAŞIM

Şehirde ulaşım her yere çok kolay ve rahat bir şekilde sağlanabilmektedir. Gerek metropol olmanın verdiği bir büyüklük gerek turizmin vermiş olduğu sorumluluk ile şehirde ulaşıma gereken önem oldukça büyük öldükçe verilmiştir. Toplu taşıma oldukça gelişmiş olup, otobüsler, raylı sistem, vapur ve feribot seferleri gibi seçenekleri mevcuttur. Şehrin her yerine otobüs ile kolaylıkla ve ucuz bir şekilde ulaşılabilir.

Havaalanı şehir merkezine 8 km uzaklıkta  bulunmaktadır. Havaalanından şehir merkezine ise otobüs, taksi, shuttle ya da tren kullanarak rahatlıkla ulaşmak mümkündür.

SYDNEY DE YABANCI DİL

Dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin en önemli alternatiflerinden biridir. Sydney yaşanabilir bir iklime sahip olması , güvenli bir şehir olması sebebiyle öğrencilerin önemli ölçüde tercih ettiği ya da düşündüğü şehirlerden bir tanesidir.

Sydney de Dil Okulları

  • Ability English
  • AIPE
  • ELS Language Centers
  • Embassy English
  • Eurocentres
  • ILSC Sydney
  • Kaplan International Colleges
  • Nativas English
  • OHC English
  • Stratfield College

ILSC/ SYDNEY:  ” ILSC ilk dil okulunu 1991 yılında Vancouver’da açmıştır. Dinamik ve kaliteli eğitim programlarıyla, her zaman en iyi teknolojiyi kullanmaya özen göstererek 20 yılı aşkın bir süredir dil eğitimi vermektedir.  ”

ILSC Sydney şehir merkezinde olup, sayısız aktivite seçenekleri olan bir bölgede konumlanmıştır. Öğrenciler hem İngilizce eğitimi alabilir hem de sertifika ve diploma programlarına katılabilirler.

KAPLAN/ SYDNEY:  Okul merkeze birkaç dakika yürüme mesafesindedir. Opera Binası’na ve Sydney Limanı’na oldukça yakındır.

    ” Kaplan International Colleges, 12 ve üzeri yaş aralığı için 40 yılı aşkın bir süredir kapsamlı İngilizce         eğitim programları sunmaktadır. Kaplan International İngiltere, İrlanda, İskoçya, Avustralya, Yeni Zelanda, Malta, Singapur, Amerika ve Kanada’da olmak üzere toplam 43 adet dil okulunda eğitim vermektedir. Modern şehir merkezlerinde ya da tanınmış üniversitelerin kampüsünde bulunan okulları gibi tercihe uygun merkez alternatifleriyle kaliteli İngilizce eğitimi sunmaktadır. Tüm dil okullar, modern tesislere ve bulundukları bölgenin kültürel, sosyal ve tarihi etkinliklerine kolay erişim sunmaktadır.  “

 

EMBASSY ENGLISH/ SYDNEY

Darlinghurst’da yer alan okul,  restaurantlara, barlara ve turistik yerlere oldukça yakın olması ile mükemmel bir konumdadır. Embassy Sydney modern bir okuldur.

Embassy English 40 yıllık deneyimiyle, her yıl 100 farklı ülkeden gelen 30.000 kadar öğrencisine uzman İngilizce eğitimi vermektedir. Embassy English’in sunduğu fırsatlar sayesinde İngilizce öğrenme amacınız gerek kariyeriniz, gerek akademik eğitiminiz, gerekse de yaşam kalitenizi artırmak için olsun; dünyanın en aktif ve eğlenceli şehirlerinde İngilizceyi yaşayarak ve bolca eğlenerek amacınıza ulaşabileceğinize emin olabilirsiniz


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s