Kaygılanmak mı, Tedbirli davranmak mı

Binlerce şey için kaygılandım ama hiç biri gerçekleşmedi.

Mark Twain.

Geçen ay çıkmış olduğumuz yelkenli gezisinde nasıl bir kaygı krizinin içerisine düştüğümüzü sizlerle paylaşarak bu yazıma başlamak isterim. Göcek Marina’ya yanaştığımızda her şeyi önceden planlamıştık nefis bir akşam geçirecektik ta ki motoru istop ettirip bir daha motorun çalışmadığını anladığımız zamana kadar. Bu işlerle ilgili alakalı olmama yüzlerce kitap okuyup eğitimler almama hatta ve hatta danışanlarıma yardımcı olmama rağmen kendimi ve 4 arkadaşımı ‘Şimdi ne yapacağız ‘ sorusunun buhranı içerisinde bulduk. Aslında cevap çok basitti fakat yapılanları sıralamak istiyorum.Öncelikle Göcek te bir yelkenli servisini aradık yetkili dedi ki motor arızaya geçmiş ve kendini kapatmıştır. Bir diğer servis ise beyin yanmış olabilir ve 2.000 Euro masrafı vardır dedi. Bunları duydukça bizler daha da karamsar bir havaya büründük ve sanki suçlu sorumlu bizmişiz gibi olayı üstlendik. Hepimizde şimdi yelkenliyi kiralayacağımız yere ne diyeceğiz. Kapora yanacak mı ekstra bizden daha fazla para mı alıncak vs. vs. İnanmayacaksınız ama daha halen bir yerleri aramaya devam ederken kaptan bir abimiz dedi ki ‘ Alp kiraladığınız yeri arayıp neden durumu anlatmıyorsunuz ki ?Bir anda evet şu anda olmamış bir şey için neden senaryo yazıp kaygılanıyoruz ki dedim. Aradık firmamızı ve Ercan bey dedi ki alt katta hemen harita masasının altında sigorta var onu açıp kapatın düzelecektir. Tekne çalıştı ama 1.5 saatimiz bu konuyu tartışmakla, üzülmekle ve kaygılanıp senaryolar yazmakla geçti.

Kaygılanmak tamamen nelerin ters gidebileceğini ve kaos durumlarını tahmin etmek üzerine çalışır. Kişiye hiçbir faydası olmadığı gibi güvensizlik duygusundan beslendiği için aksi anlamda insana zararı vardır. Her zaman bizlere olmamış bir şeyi olacakmış gibi düşündürür ve içten dışa bir duygudur. İnsanı kemirir durur ve yanlış kararlar aldırmada üzerine yoktur. Ya ile başlayan tüm cümleler kaygı cümleleridir. Ya şöyle olursa ya böyle olursa. Ama olmadı veya bırak olsun o zaman bakarsın duruma.

Tedbirli davranmak ise tamamen farklıdır. Mesela hava kapalı yağmur yağabilir. Şemsiye alıp dışarıya çıkmalıyım.

Kaygı, ya beni evinde ki partiye davet etmezse. Tedbir, davet edilmesemde hayat devam edecek.

Kaygı, ya uçağımı kaçırırsam. Tedbirli davranmak, trafik veya yol çalışması olabilir erken çıksam fena olmayacaktır.

Tedbirli davranmak, oluşan sorunlar üzerinde düşünür ve gerçeklerle uğraşır. Kaygı ise kurmacadır ve olmamış şeyler üzerinde uğraşır. Yıkıcı etkisi yüksektir, tedbir ise yapıcı etkilidir.

Kaygılanmamayı seçin ve yol yakınken bu duyguyu beslemeyi bırakın.

 


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s