Hedef ve Çaba

Rüzgar yerine göre yıkıcı yerine göre yapıcıdır.

Hedef, kelime anlamı ulaşılmak istenilen yer, gaye, amaç, nişan alınan bölge. Kelime anlamından da anlaşılacağı gibi gitmek istenilen yer ve amaçtır hedef. Biz acaba nereye doğru gidiyoruz, bu hayatta bir amacımız bir hedefimiz var mı ? Kendi adıma konuşmam gerekirse 5 sene öncesine kadar hiç bir hedefim amacım yoktu. Hayatın akışında içinde yaşayıp gider vaziyetteydim. Ne olursa olur, ne çıkarsa onu yaşarımcı kafa yapısındaydım. Aslına bakarsanız bu kafa yapısını üzerimden atmam çok kolay olmadı.

Çocukluğumun hayali 2011 senesi Şubat ayında gerçekleşti. Artık Amerika’da ve hem de en güzel şehri San Diego’daydım. Bu küçüklük hayalim gerçekleşince bir anda şunu anladım. Bu benim hayalimdi önceleri sadece hayaldi, sonrasında bu hayalimi hedeflemeye başladım ve 6 ay bunun için uğraştırdım durdum. Araştırmaları yaptım, yazışmalarımı yaptım ve sonunda hayalimin tam içerisinde tam göbeğindeydim. Asla unutamayacağım mükemmel bir 1 sene geçirdim.

Çocukluk hayalimin benim için bir hedef olduğu kanısına varmamla beraber, hayatta istemenin arzu etmenin ve kendine bir hedef koymanın önemini anlamaya başladım. Klişe bir sözdür evet ama ‘ Hedefi olmayan gemiye rüzgar bile yardım etmez’. Çok doğru çok net ve tertemiz bir cümle. Hedeflerimiz bizi biz yapan ve hayatımıza anlam yükleyen kavramlardır. Şöyle düşünebiliriz, hedefimiz bir evimiz olsun. Bunun için ne yapılması gerekiyor önce bunu düşünmemiz lazım. Tam da bu kısımda çaba konusu devreye giriyor.

İyi bir üniversiteye girmeyi hedefliyorum, son model bir spor araba alma hedefim var, güzel, mutlu bir evlilik yapmayı hedefliyorum, bir kafe açmak hayalim, şirketimde daha yüksek bir pozisyonda çalışmak hedefim. Çabalamazsak, ne yazık ki bunların hiç birisi gerçekleşmez. Hedefler çabalar doğrultusunda gerçekleşen dünyanın aslında bize sunduğu armağanlardır. Bir kafe açmak istiyorsan önce bir kafede bir süre çalışman ve oranın nasıl yürüdüğünü görüyor olman gerekir. iyi bir üniversite kazanmak istiyorsan günde 3 değil 7 saat planlı çalışman gerekir. Doğa ve evren bir yere kadar bize yardım eder geri kalan kısımda bizlerin çabası devreye girer. ÇABA aslında evrenin bizi sınamasıdır. Der ki ‘ Bir şeyi çok istedin amaçladın hedefledin belki dua ettin her gün ama bunu kendine ve bana ne kadar çok istediğini göstermen için Çabalaman lazım’

ALP KESKİN


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s