CHICAGO

 Amerika birleşik devletlerinin en büyük üçüncü kenti. Illinois eyâletinde. Gökdelenler şehri diye adlandırılabilir.

 

Türk Hava Yolları’nın İstanbul’dan direk uçuşunun olması Türkiye’den gelmek isteyenler için büyük kolaylık. İstanbuldan direk uçuşla 12 saatte Chicago O’Hare Uluslararası havalimanın da olunabiliyor. Şehir merkezine yaklaşık 27 km uzaklıkta. Havaalanından kalkan 24 saat ulaşım sağlayan hızlı trenle şehir merkezine gidilebiliniyor.

 

Gelişmiş toplu taşıma ağı ve özellikle öğrenci ve gençler için, kısa mesafeli bisikletle gezmeye müsait caddeleriyle, şehir arabasız da gezilebilen şehirlenden birisi.

 

Chicago’ya gitmeye karar vermeden önce belki de ilk gözden geçirilecek şey hava durumu. Çünkü bu şehir ,o çok bilinen adı ile “windy city”, soğukları ve sert rüzgarlarıyla meşhur. Michigan gölünün etkisi ile baya sert rüzgarlar esiyor. Bahar aylarında bile dışarda elde eldiven sırtta kalın paltolar ile gezen insanları görmek mümkün. Ama bu durum eğlencenin bitmesine engel değil, hava ne kadar soğuk ve rüzgarlı olursa olsun insanlar sokaklarda eğlenmeye devam ediyorlar. Chicago şehrine, rüzgarlı şehir denilmesinin bir anlamı da “burada yaşayan insanların tavır ve durum değiştirmeleri” yani “esen rüzgara göre karakter değiştirmeleri” demekmiş.

 

Şehrin gece hayatı turistleri içine çeker. Şehirde çok sayıda etnik restoran bulunmaktadır.
Chicago Senfoni Orkestrası dünyanın en büyük orkestralarından birisidir.
Ayrıca şehrin kültürel mirasının bir parçası olan canlı-müzik türü “Chicago Blues” icra edilen yerler vardır. Bu şehri ziyaret ederseniz ve merakınız varsa, caz ve blues müzikleri icra edilen barlara veya kulüplere gidebilirsiniz.

 

Chicago mimari yapıları ile de oldukça önemli bir şehir. Özellikle modern mimarinin en güzel ve öncü yapılarına ev sahipliği yapıyor. Gökdelen şeklindeki yapıların ilk örnekleri bu şehirde verilmiş. 108 katlı Willis kulesi (yaygın bilinen ismiyle Sears ). Bu kule 1973 yılında inşa edilmiş. Kule bu tarih itibariyle Amerikanın ikinci dünyanın ise sekizinci en yüksek binası unvanına sahip. Kulenin 103 üncü katında bulunan tamamen camdan terasta (Skydeck Chicago) havada yürüyormuş hissine kapılmamak mümkün değil.

Büyük Chicago yangınından geriye kalan tek yapı olan Water Tower da gezilmesi gereken yerlerden biri

Grant Park içinde bulunan “Buckingham Çeşmesi” dünyanın en büyük ışıklandırılmış çeşmesi.

“Washington Kütüphanesi” dünyanın en büyük halk kütüphanesi.

Michigan Caddesi şehrin en popüler ve turistik caddesi.

Şehrin ilk yerleşilen kısımları “old town”

 

“Navy Pier”. Göl kıyısındaki bu iskele yakınında kapalı alanda turistik eşyalar satan tezgahlar, yeme içme yerleri ve küçük botanik parkı var. Dışarıda göle ve şehir manzarasına nazır bir yerde kurulu tarihi bir dönme dolabı var “Ferris Wheel”, bu dönme dolap a binilip şehir tam anlamıyla görülebilir.

 

Kathy Osterman Beach Burası eski Hollywood Beach olarak da bilinir. Yarımay şeklinde iki kumsalı bulunmaktadır. Kuzey yarısında, büyük ölçüde aile plajı ve güney yarısında büyük ölçüde gay ve lezbiyen plajları bulunmaktadır.

 

North Avenue Beach Şehrin en çok tercih edilen plajıdır. Birçok cankurtaran bulunmaktadır. Uluslar arası voleybol turnuvaları burada yapılmaktadır.

“Art Institute of Chicago”yu gezmek gerekiyor. ABD’nin ikinci büyük sanat müzesi olan yapı Michigan Caddesi yakınında bulunuyor.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s