Avrupa Başkenti DUBLİN

Dublin İrlanda’nın doğu kıyısının ortasında, İrlanda’nın başkentidir. Dublin Avrupa’nın en iyi yaşanılacak başkenti seçildi. İrlanda ise Avrupa’nın en mutlu ülkesi olarak adlandırılır.

 

Türkiye’den İrlanda’ya gidiş İstanbul’dan direk uçuş yada aktarmalı uçuş şeklinde olabilir. Direk uçuş 3.5 saat sürüyor. Havaalanında indikten sonra yaklaşık 20 dakikalık bir otobüs yolculuğundan sonra şehrin göbeğine inilebilir.

 

İklimi düşünüldüğünde belki birçok insanı cezbetmeyebilir, kışları yumuşak, yazları serindir.

 

Unutmadan söyleyeyim İrlanda’nın para birimi Euro. Eğlence anlayışları çok sağlam, ne sizi sıkıyor, nede erkenden kalkıp evlerine dağılıyorlar. Zaten şehir olarakta ne çok kıralcı nede çok başıboş. Londra gibi kalabalık değil ama yine de Dublin için küçük Londra diyorlar.

 

Ulaşım konusunda baya iyiler, şehir içi bisikletleri var. Otobüslerinde wifi bağlantısı var.

Dublin şehir mekezinin tamamı yürüyerek gezilebilir. Tramvayla da bütün şehir merkezi gezilebilr.

 

Phoenix Park
Dublin şehir merkezinden yaklaşık 3 kilometre uzakta olan Avrupa’nın en büyük parkı. New York’un Central Park’ının iki katıdır.

Temple Bar

 Pubları ile ünlü bu şehrin en ünlü bar ı

 Trinity College

Trinity, kraliçe Elizabeth tarafından İrlandalıları “medenileştirmek” ve onları “papalığın” etkilerinden korumak için kurulmuş olduğundan tarihinin çoğunda yalnızca protestanların gittiği bir üniversite olarak kalmıştır. 1873’te katolik öğrencilerin girme yasağı kalktığından beri kolej üstünlük havasının çoğunu kaybetmiştir. yine de yakın zamanlara kadar kilseye giden katolikler için tehlikeli bir yer olarak görülmüş ve katolik öğrencilerin sayısı 1970’ten bu yana artmaya başlamıştır. akademik çevrelerde oxford, cambridge ve trinity isimleri birlikte telaffuz edilir ve mezun olan ünlüler arasında oscar wilde, samuel beckett, thomas moore, sheridan le fanu, john millington synge ve bram stoker gibi edebiyatçılar da vardır.

Trinity’nin nefes kesen uzun odasının uzunluğu 64 metredir ve kolejin en eski dönemlerden kalma kitaplarını her iki yanda uzanan ve yüksek, kemerli tavana doğru yükselen pek çok raftan oluşan iki katta korumaktadır. kütüphanenin kolleksiyonundaki değerli kitaplar ve el yazmaları odanın ortasında her iki tarafında eflatun, cicero, newton, boyle ve goldsmith gibi büyük düşünürler ve yazarların mermerden büstlerinin bulunduğu muhafazalarda sergilenmektedir. 

Guinnes Storehouse

Size bu biranın nasıl yapıldığından tutunda nasıl doldurulması gerektiğine dair kursların verildiği, bunun karşılığında bir sertifika veren, dünyanın en güzel siyah birasının başkenti. Muhteşem bir müze, o güzel siyahın doğum yeri.. 

Kilmainham Gaol

1796’da insa edilen, irlanda’da yasanan isyanlardaki liderlerin çogunun tutulduğu ve bazılarının idam edildigi yer. dublin’in batısında bulunan bu kasabasında bulunur. 1980’lerin ortalarından sonra muze olarak isletilmektedir.

 


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s