BOSTON HAKKINDA KISA KISA

BOSTON

Dünya’nın en iyi üniversitesi olan M.I.T üniversitesinin bulunduğu tipik bir öğrenci şehridir Boston. Massachusetts Limanı ve ABD deniz müzesinin yer aldığı New York’a yakın sayılabilecek naif bir şehirdir. Massachusetts eyaletinin başkenti ve aynı zamanda en büyük şehridir. Çok sayıda eski siyasi binalar, mahkemeler ve büyük kiliseler görmeniz mümkündür bu şehirde. Walking City olarak adlandırılır.

Boston’ın en önemli özelliği, Amerika’da kurulan en eski yerleşim birimi olması. Amerika’ya ayak basan Avrupalılar ilk buraya yerleşmişler. Şehrin tarihi yaklaşık olarak 1630’lara kadar gitmekte. Bir bakıma, “Amerika tarihi Boston’da başlar.” diyebiliriz. Bölgeye ilk yerleşenler İngilizler olduğu için, şehirdeki bölge isimleri de İngiltere’den ithal edilmiş ve hâlâ kullanılmakta: Cambridge, Chelsea, Manchester vs. Esasında Boston da İngiltere’deki bir yerleşim biriminin adıdır.

Kano ve bisiklet kiralayabilirsiniz. Eski tarihi binaları ziyaret edip tarihi ABD gemisini  USS Constitution limanda görme imkanı yakalayabilirsiniz. Denize sıfır koşu yollarında sporunuzu yapabilir bir haftasonu Odyssey Cruise gemisi ile kıyıları gezebilirsiniz. Kışın ciddi anlamda soğuk olan bir şehirdir kışın gidilecekse mutlaka kalın giyinmenizi tavsiye edeceğim.

Boston’ın bir özelliği de Amerika’da en taze deniz ürünleri bu şehirde bulunur ve balık halleri ziyaret edilip mutlaka Downtown’da bulunan balıkçılarda somon yenmelidir. Lezzetli şarapları ve ziyarete açık mahzenleri kesinlikle görülmelidir. Irish Pub’lar gece hayatını süsleyen en önemli etkenlerin başında gelir. Boston halkı Çarşamba Perşembe ve Cumartesi günleri eğlenmeyi çok severler.

Tarihi takım Red Socks’ın maçlarını kaçırmamanızı öneririm. Tüm şehir komple stada akın etmektedir. Evrensel bir şehir olan Boston’da bir çok sanat galeriside yer almaktadır. Tipik Amerikan düzenini ve evlerini görebileceğiniz bu naif şehir sizleri bekliyor.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s