Yurtdışı Eğitim

Ülkemizde birçok kişi yurtdışında eğitim almayı düşünüyor. Bu oldukça geniş bir yelpazedir ve çok seçenekli bir kavramdır.

Yurtdışında eğitim almayı düşünüyorsunuz fakat bunun zamanınıza ve harcadığınız paraya değip değmeyeceği konusunda birçok kişinin endişeleri söz konusu. Yurtdışında eğitim almış birisi olarak size bunun hayatımı tamamen değiştirdiğini ve maddi bir deneyimle asla kıyaslanamayacağımı söylerim. Hatta bugüne kadar yaptığım en mantıklı ve iyi şeylerden birisi diyebilirim.  Yurtdışında eğitim almak ve aynı zamanda orada yaşamak kişiye belki bir daha edinemeyeceği kazançlar ve tecrübeler sağlıyor. Ayaklarının yere daha sağlam basmasının yanında mükemmel bir vizyon kazandırıyor.

1. Yurtdışı eğitim, her hangi bir yabancı dil öğrenmek için en iyi ve sonuç odaklı yollardan biridir: Yurtdışında eğitim almak yabancı dil öğrenimi için en iyi ve etkili yollardan birisi olarak sayılabilir. Etrafınızda ve günlük yaşantılarında öğrenmek istediğiniz dili konuşan birçok insan bulunur. Marketten alışveriş ederken, toplu taşım araçlarını kullanırken, banka işlemlerinizi hallederken, bir cafe de oturur kahvenizi içerken vb. birçok sosyal durumda dil öğreniminiz daha kolay ve hızlı gelişir.
2. Yurtdışında eğitim size farklı ülkelere veya o ülkenin farklı bölgelerine seyahat etme olanağı sunar: Hafta sonları ve okul tatillerinde kaldığınız ülkeyi veya çevredeki yerleşim yerlerini keşfetme imkanınız olur. Böylelikle yeni yerler görmüş, yeni insanlar, yeni kültürler tanımış ve vizyonunuzu genişletmiş olursunuz.
3. Yurtdışında bir üniversiteden mezun olmak ve master yapmak veya dil eğitimi almak sizlere iş bulmanız konusunda yeni kapılar açar. İngilizce artık günümüzde bir zorunluluk haline gelmiş ve inanlar bu dilin yanına hangi yabancı dili ekleyelim konusunda telaşa düşmüşlerdir.  Birçok şirket, işe alımlarında yurtdışında eğitim almış kişileri tercih etmektedir. Bunun en önemli sebebi; tabii ki yabancı dil konusundaki yetkinliğinizdir. Fakat bunun yanı sıra yurtdışında edindiğiniz yaşam deneyimleri de şirketler için önem taşır. Yurtdışında yaşadığınız sürece geliştireceğiniz; yeni ortamlara, yeni insanlara kolay adapte olma özelliğiniz, problem çözmeye yönelik sonuç odaklı bakış açınız, bağımsız ve açık görüşlü tavrınız sizi diğer adayların önüne geçirecek özellikler olacaktır.
4. Yurtdışı eğitim sizi olgunlaştırır ve hayata farklı bir pencereden bakmanızı sağlar. Yurtdışında yaşamanın size kazandıracağı önemli avantajlardan biri de ailenizden, arkadaşlarınızdan uzakta, kendi başınıza bir yaşam kurma ve bu yaşamı sürdürme deneyimidir. Zorluklar elbette ki olacaktır fakat tüm bunlar sizi güçlendirecek ve hatta olgunlaştıracaktır.
5. Yurtdışında eğitim almak bakış açınızı geliştirir: Yurtdışında eğitim süresi içerisinde karşılaşacağınız farklı kültürler, farklı yaşam tarzları, gelenekler, yeni insanlar, değişik fikirler bir süre sonra size farklı bir bakış açısı kazandıracaktır. Farklı iş kolları ve fırsatlar yakalayacaksınız. Belki de tanışacağınız bir kişi IBM vey Google gibi büyük firmaların CEO lrı olacak.
Sorunların tek bir çözümü olmadığını, farklı gibi görünen pek çok şeyin aslında eşit olduğunu anlayacak, dünyaya daha açık gözler ve daha açık bir düşünce yapısı ile bakmaya ve hayatı bu şekilde değerlendirmeye başlayacaksınız.
Tüm bunların yanında, yurtdışında eğitim ve yaşama süreci boyunca kazandığınız deneyimi yıllarca, hatta belki torunlarınıza bile, anlatabileceğiniz anılar biriktireceksiniz. Dünyanın farklı yerlerinden birçok insanla tanışacak ve güzel dostluklar kuracaksınız. Daha da önemlisi kendinizi keşfedecek, daha yakından tanıyacak ve hayata daha sağlam adımlarla devam ediyor olacaksınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s